W czwartek cały dzień mieliśmy wykłady w sali konferencyjnej hotelu. Pierwszy wykład był bardzo ciekawy - o różnicach kulturowych i komunikacji międzykulturowej. Potem były prezentacje przedstawicieli z Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Instytutu Turystyki i organizacji zajmującej się promocją języka indonezyjskiego. Wszystkie te wystąpienia miały nam przybliżyć cel przyznawania stypendium Darmasiswy - rozpowszechnianie kultury, sztuki i języka indonezyjskiego oraz integrację międzykulturową. Wszystko w duchu głównego motta Indonezji: "Unity in diversity" :) Między wykładami spotkaliśmy się także z przedstawicielami naszych uniwersytetów. Z mojego Universitas Ahmad Dahlan przyjechała pani, cała ubrana w muzułmańskie chusty. Od niej dowiedziałam się, że UAD to najbardziej muzułmańska szkoła wyższa w Yogyakarcie, więc już wiem, że upał-nie upał będę musiała przychodzić na zajęcia z zasłoniętymi kolanami i ramionami. A jak będzie dalej? Zobaczymy :)
Piątek był dniem wolnym, dopiero na wieczór zaplanowano główną Ceremonię Otwarcia tegorocznej edycji programu Darmasiswa. W ciągu dnia poszłam do miasta kupić na jakimś straganie indonezyjską kartę sim. Od razu poprosiłam przemiłego, szczerbatego pana sprzedawcę o najdłuższych paznokciach świata, żeby mi tę kartę aktywował. SMS do Polski tylko 25 groszy :)
 |
| Szczerbaty pan plecami do mnie |
Wieczorem podano bardzo uroczystą kolację, jedzenie było pyszne, chociaż jeszcze nie mogę się przystosować do tego, że wszystko jest naprawdę ostre. Nawet jajka na twardo podawane są z ostrym sosem. Poza ryżem smażonym z warzywami, nie za bardzo potrafię powiedzieć, co ja w ogóle zjadłam, bo były to tak dziwne smaki. Czasem zastanawiałam się, czy to, co jadłam to ryba, kurczak, ser tofu, czy może jeszcze coś innego. Po kolacji wystąpił zespół grający na instrumentach bambusowych. Pierwszy raz słyszałam taką muzykę i bardzo mi się spodobała. Spodobała się też grupie studentów z Uzbekistanu, którzy wyszli pod scenę i zaczęli do niej tańczyć w swoich narodowych strojach. Bardzo ciekawy widok :) Występowały też dziecięce i młodzieżowe zespoły ze szkół artystycznych, które przedstawiały jawajskie tańce regionalne :)
 |
| Zespół Udjo |
 |
| Dziecięcy zespół taneczny |
Potem były przemówienia Ministra Edukacji, przedstawicieli z Ministerstwa Sprawiedliwości i Praw Człowieka, Ministerstwa Spraw Zagranicznych, studenta z Hiszpanii, który drugi rok studiuje w ramach Darmasiswy, a na końcu Ambasadora Polski, ponieważ Polaków w tym roku przyjechało najwięcej (84 osoby) :) Pan Ambasador poprosił wszystkich studentów z Polski do wspólnego zdjęcia, obiecał, że w każdej sytuacji możemy liczyć na pomoc Ambasady i powiedział, żeby odzywać się do swoich rodzin, bo on już dostaje telefony od zaniepokojonych rodziców. Przy okazji dowiedziałam się też, że w Bandung jest Konsulat Honorowy, w którym Pani Konsul urządza polską Wigilię :)
 |
na pierwszym planie Ambasador Indonezji w Polsce z żoną i Ambasador Polski w Indonezji
|
Po całej ceremonii przyszedł czas na szybkie spakowanie się - o 23 wszyscy studenci jadący do Yogyakarty wyruszyli w drogę do swojego miasta.